Expoziție de mărțișoare la Catedrala episcopală din Deva

Episcopia Devei si Hunedoarei - 01.03.2015-9Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, în data de 01.03.2015, în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae din Deva”, a avut loc o expoziție cu vânzare de mărțișoare și icoane. Au fost expuse 200 de mărțișoare confecționate manual și două icoane realizate din mozaic cu dimensiuni de 2/1,4 m.

Lucrările au fost realizate de cei 70 de copii, cu vârste cuprinse între 5 și 17 ani, ai grupelor de cateheză de la Catedrala Episcopală din Deva, aflați sub îndrumarea preotului Marius Iovan.

Prin această activitate caritabilă, care face parte din cadrul proiectului ,,Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”, organizat de Patriarhia Română cu ocazia ,,Anului omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi“, se urmărește strângerea de fonduri pentru susținerea centrelor de plasament din orașul Hunedoara.


GALERIE FOTO