Hirotonie întru diacon la Catedrala Episcopală din Deva


Sâmbătă, 16 martie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor. La momentul rânduit din timpul slujbei, tânărul teolog Georgică Lazăr a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Ormindea din Protopopiatul Brad.

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a rostit un cuvânt despre harul primit de cel hirotonit prin punerea mâinilor arhiereului și prin rostirea rugăciunilor rânduite, prin care noul slujitor se face iconom al Tainelor lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO