Hirotonie întru preot la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


EPDH - 20.09.2016 - Hirotonie Alex Popa Catedrala-13Marți, 20 septembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba hirotoniei întru preot a preacucernicului părinte diacon Alexandru Popa, cel care va sluji în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie le-a vorbit celor prezenți despre demnitatea, dar și imensa responsabilitate a slujirii preoțești, cel hirotonit ca pastor de suflete fiind chemat la o slujire mai presus de lumea aceasta, preotul fiind cel care își dedică întreaga sa viață lui Hristos și oamenilor, pentru ca aceștia să dobândească harul lui Dumnezeu și să devină locuitori vrednici ai Împărăției Sale.


GALERIE FOTO