Hram la biserica „Sfântul Ierarh Spiridon” din Hunedoara

În ziua pomenirii Sfântului Ierarh Spiridon, episcopul Trimitundei, făcătorul de minuni, marți, 12 decembrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica parohiei Hunedoara VII, care și-a cinstit ocrotitorul.

În cadrul slujbei, Părintele diacon Sorin Ciprian Teiușan a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Voia, cu filiile Ardeu și Vălișoara, din Protopopiatul Orăștie.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a explicat că pe sfinți îi cinstim nu admirându-i, ci urmându-le în sfințenie, așa cu ei au urmat Mântuitorului Iisus Hristos, trăindu-și viața după poruncile Sale.


GALERIE FOTO