Hram la Mănăstirea Ohaba


În ziua praznicului Intrării Maicii Domnului în biserică, marți, 21 noiembrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Ohaba, împreună cu soborul de preoți și diaconi, cu prilejul sărbătorii hramului. După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu, pentru viețuitori și binefăcători ai așezământului monahal, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a explicat că Maica Domnului a fost adusă la templu, la vârsta de trei ani, pentru a fi pregătită, prin viața trăită în curăție și în rugăciune, să nască în lume pe Însuși Fiul lui Dumnezeu întrupat. Asemenea Maicii Domnului și credincioșii, în perioada Postului Nașterii Domnului, se pregătesc prin post, prin rugăciune, prin lecturarea cărților sfinte, prin Taina Spovedaniei și prin împărtășirea cu Sfintele Taine pentru a-L primi pe Hristos în inimă și în suflet.


GALERIE FOTO