Hram la parohia „Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur” din Orăștie


În ziua pomenirii Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului, sâmbătă, 13 noiembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la paraclisul parohiei „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur” din Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre personalitatea Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur, cel care, deși a trăit cu 1600 de ani înainte de noi, prin viața sa, prin opera și prin învățătura sa rămâne până astăzi unul dintre cei mai mari ierarhi ai Bisericii noastre.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a oficiat, împreună cu soborul slujitor, o slujbă de pomenire pentru primul ierarh al Eparhiei Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie.


GALERIE FOTO