Mănăstirea Groapa Seacă – Petrila Jieț și-a cinstit ocrotitorul


În ziua pomenirii Sfântului Cuvios Mucenic Efrem cel Nou, vineri, 5 mai 2023, cu binecuvântarea Arhipăstorului hunedorean, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Groapa Seacă – Petrila Jieț, cu prilejul hramului așezământului monahal.

În cuvânutul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre viața virtuoasă a Sfântului Efrem cel Nou și despre mutarea sa la Domnul, purtând îndoită cunună, a călugăriei și a muceniciei.

În aceeași zi, Preasfinția Sa a săvârșit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor de construcție a noii biserici din Petroșani, cu hramurile „Sfântul Cuvios Mucenic Efrem cel Nou” și „Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul”, și slujba Parastasului pentru credinciosul Gheorghe Toma, întâiul ctitor al acestei biserici, trecut la cele veșnice.


GALERIE FOTO