Hram la Schitul Straja


În ziua pomenirii Sfinților Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena, sâmbătă, 21 mai 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Straja, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu prilejul sărbătoririi hramului așezământului monahal.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre lucrarea și activitatea Sfinților Împărați Constantin și Elena în vederea răspândirii credinței creștine în forma ei autentică, explicând faptul că, atunci când în anumite perioade ale istoriei vin încercări, Dumnezeu rânduiește oameni prin care poartă grijă de Biserica Sa, și nu Biserica trebuie să se schimbe după mintea oamenilor, ci oamenii trebuie să își schimbe mintea și viața după învățătura Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO