Hramul bisericii „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” din Hațeg


În Duminica a opta după Rusalii, 7 august 2022, biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” din Hațeg și-a sărbătorit hramul, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, săvârșind Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în Altarul de vară amenajat în curtea lăcașului de cult.

În cuvântul de învățătură, rostind omilia pericopei evanghelice citită duminica aceasta la Sfânta Liturghie, despre înmulțirea pâinilor, Preasfinția Sa a explicat că această minune a fost o prefigurare a Sfintei Euharistii, Domnul Iisus Hristos, după ce a frânt pâinea, a dat-o ucenicilor Săi pentru a fi împărțită mulțimilor, lucrarea aceasta continuându-se permanent în Biserică prin mâinile slujitorilor care ne dăruiesc Sfântul Trup și Sânge ca hrană spre dobândirea vieții veșnice.


GALERIE FOTO