Hramul parohiei „Sfântul Ierarh Spiridon” din municipiul Hunedoara


EPDH_12_12_2016_Hram_SfSpiridon_Hunedoara-30Luni, 12 decembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Spiridon” a parohiei Hunedoara VII, protopopiatul Deva, județul Hunedoara. Preasfinția Sa a fost înconjurat de către un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit celor prezenți despre modelul de bună viețuire duhovnicească și de smerenie al Sfântului Ierarh Spiridon. De asemenea, Preasfinția Sa a îndemnat la rugăciune, la post și la curăție sufletească, pentru a întâmpina în pace marele praznic al Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, l-a ridicat la rangul de protosinghel pe preacuviosul părinte ieromonah Nifon Boboia, duhovnicul Mănăstirii Prislop.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie i-a binecuvântat pe credincioși.


GALERIE FOTO