Hramul Schitului Ardeu din județul Hunedoara


EPDH_24.06.2017_Slujire Schitul Ardeu-8Sâmbătă, 24 iunie 2017, de sărbătoarea Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Schitul Ardeu, cu prilejul sărbătoririi hramulului.

În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, Preasfinția Sa, făcând referire la Sfânta Evanghelie citită în cadrul Sfintei Liturghii, a vorbit despre întâmplările minunate de la nașterea și punerea numelui Sfântului Ioan Botezătorul, dar și despre importanța misiunii pe care a desfășurat-o acesta, fiind ultimul proroc al Vechiului Testament și Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos, Cel care ne-a adus Legea cea nouă.


GALERIE FOTO