Liturghia Sâmbetei Mari la Catedrala Episcopală din Deva


În Sâmbăta Săptămânii Pătimirilor, 15 aprilie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În această zi ne aducem aminte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos, fiind pus în mormânt cu trupul, a coborât cu sufletul în iad și a rupt pecețile iadului. În această zi se săvârșește Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, împreună cu Vecernia. Rânduiala slujbei din Sâbăta Mare prezintă o serie de particularități care o fac unică din punct de vedere tipiconal și imnografic. În prima parte a acesteia sunt citite paremii din Vechiul Testament ce cuprind profeții despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO