Manifestare cultural-catehetică la parohia Orăștie II


În Duminica a șaptea după Paști (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic), 5 iunie 2022, la biserica „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Orăștie II a avut loc o manifestare cultural-catehetică, dedicată copiilor și familiei creștine, sub coordonarea preotului paroh Petru Voichescu și a preotului slujitor Ioan-Marius Popa.

Copiii din grupul de cateheză al parohiei au prezentat credincioșilor parohiei frumoasele icoane pictate pe lemn sub îndrumarea profesorilor Alexandru și Andreea Mihăileanu, aceasta reprezentând efortul și munca lor de aproximativ trei luni de zile, la finalul Sfintei Liturghii, icoanele fiind sfințite. În încheierea manifestării copiii au rostit rugăciuni și au oferit un mic recital de pricesne închinate Maicii Domnului, sub îndrumarea preotului Ioan-Marius Popa. Cei prezenți au apreciat munca și strădania micilor iconari, aceștia fiind răsplătiți cu daruri din partea parohiei.


GALERIE FOTO