Marșul pentru Viață – Deva, 2015

Cu binecuvântarea Preasfintitului Parinte Gurie, Episcopul Devei si Hunedoarei, sâmbătă, 21 martie, în Deva a avut loc Marsul pentru viata. În deschiderea evenimentului au luat cuvântul o seama de personalitati politice implicate în viata comunitatii precum doamna senator Mariana Câmpeanu, doamna deputat Carmen Harau, primarul Devei, Petru Marginean, domnul comisar Florin Bolosin de la Inspectoratul de Politie Judetean Hunedoara, iar din partea Bisericilor crestine, pastorul Radu Mârza și fratele Vladimir Pustan. Din partea Episcopiei Devei si Hunedoarei, la finalul manifestarii a tinut un discurs Parintele Radu Trifon, consilier pentru Învatamânt si activitati cu tineretul.

Marsul a fost organizat de Fundatia Genesis Life în parteneriat cu Asociatia Filantropia Ortodoxa a Episcopiei Devei si Hunedoarei. Evenimentul s-a desfasurat pe traseul Piata Unirii, Strada Libertatii, Bulevardul Decebal, Piata Arras, Spitalul Judetean Deva si s-a încheiat în Piata Victoriei. Au participat peste 150 de persoane care au militat pentru dreptul la viata al celor nenascuti. Pe parcusul traseului amintit s-au punctat doua momente distincte. Primul dintre acestea a fost oprirea în fata bisericii „Buna Vestire”, unde cei prezenti s-au rugat pentru darul vietii, cântând imnul Nascatoarei Vietii, „Cuvine-se cu adevarat…”. Al doilea moment semnificativ a fost oprirea în fata Spitalului Judetean, unde cei prezenti au lansat 99 de baloane în atmosferă pentru a arăta simbolic viata care se înalta la cer a pruncilor fără de vreme.