Nou slujitor al lui Hristos hirotonit în Episcopia Devei și a Hunedoarei


_DSC9175Vineri, 13 ianuarie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a hirotonit întru preot pe preacucernicul părinte diacon Alexandru Milovan, cel care va păstori sufletele credincioșilor din cuprinsul parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Bacea, protopopiatul Deva, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vorbit despre responsabilitatea imensă ce derivă din misiunea de slujitor al lui Hristos, în grija preotului paroh fiind pusă mântuirea sufletelor credincioșilor încredințați lui spre păstorire.


GALERIE FOTO