Praznicul Înălțării Domnului sărbătorit la Catedrala Episcopală din Deva


În ziua praznicului Înălțării Domnului, joi, 2 iunie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În timpul slujbei Părintele arhidiacon Alin Dănescu, inspector în cadrul Sectorului economic-financiar al Centrului Eparhial din Deva, a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Deva, iar teologul Ilie-Liviu Iovănescu a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Sâncrai din Protopopiatul Orăștie.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre faptul că, după înălțarea Mântuitorului, ucenicii s-au întors în Ierusalim cu bucurie mare, deoarece Hristos cel înviat i-a încredințat că le va trimite un Mângâietor, pe Duhul cel Sfânt, dar și că El Însuși rămâne prezent până la sfârșitul veacurilor, în chip tainic, prin Trupul și Sângele Său, care se dau spre împărtășire la fiecare Sfântă Liturghie.


GALERIE FOTO