Program pentru vârstnici în cadrul Sectorului social al Episcopiei Devei și Hunedoarei


Vineri, 26 august 2016, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Sectorul social al Episcopiei Devei și Hunedoarei a organizat o activitate socială pentru un grup de 15 persoane vârstnice. Această activitate face parte din programul lunar de ajutorare al persoanelor vârstnice care au o situație financiară dificilă.

În cadrul întalnirii, vârstnicilor le-a fost prezentat un material de constientizare cu privire la problematica traficului de persoane și au fost informați cu privire la ce trebuie să faca pentru a se feri și a lupta împotriva fenomenului cersetoriei.  De asemenea au fost purtate discuții interactive, interesul față de subiect fiind unul extrem de ridicat în rândul persoanelor vârstnice, care pot fi victime a acestei forme de exploatare, întrucât fac parte dintr-o categorie extrem de vulnerabilă.

Totodată doamnna doctor Niță Veronica le-a vorbit vârstnicilor despre cum pot preveni si trata problemele de sănătate specifice vârstei înaintate, în anotimpul rece, precum și despre consultațiile și tratamentele de care pot beneficia în cadrul Centrului Socio-Medical „Sf. Ierarh Nectarie” al Episcopiei Devei și Hunedoarei, pentru a-și rezolva problemele de sănătate cu care se confruntă.

La finalul activității, beneficiarii au primit pachete cu alimente.


Această prezentare necesită JavaScript.