Slujbă de pomenire a eroilor neamului


EPDH - 26.08.2016 - Slujba pomenire eroi-8În dimineața zilei de 26 august 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a participat la o festivitate comemorativă, organizată în Cimitirul Eroilor din Deva, prilejuită de împlinirea a 100 de ani de la intrarea României în Primul Război Mondial, inițiativă în urma căreia, la 1 Decembrie 1918, la Alba Iulia, s-a decis, în unanimitate, unirea Transilvaniei cu „Patria Mumă”. În deschiderea manifestării s-a săvârșit slujba parastasului pentru toți eroii și ostașii români, din toate locurile și din toate timpurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă ale diferitelor încleștări armate, pentru apărarea patriei și a credinței noastre străbune. Eroismul acestora a fost subliniat, de altfel, și în mesajul pe care ierarhul hunedorean l-a transmis apoi celor prezenți, oficialități locale și cadre militare devene. S-a dat apoi citire numelor câtorva sute de ostași ce și-au dat viața în cea dintâi conflagrație mondială, iar la final s-au depus, în fața monumentului eroilor, candele aprinse și coroane de flori.

 Pr. Florin Dobrei


GALERIE FOTO