Săptămâna VERDE la Orthocaffe Deva


Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nestor, Episcopul Devei şi Hunedoarei, s-a desfăşurat joi, 6 aprilie 2023, la Centrul de tineret Orthocaffe Deva, o activitate care s-a încadrat în tematica Programului „Săptămâna verde”, program introdus pentru prima oară în structura anului școlar 2022-2023, la nivel național, şi care se referă la conştientizarea asupra schimbărilor climatice și a necesității protecției mediului. La această activitate au participat elevii claselor a VII-a A, C şi E şi a clasei a IX-a C de la Colegiul Naţional „Decebal” din Deva, coordonaţi de profesorii diriginţi Pănescu Natalia, Balabuc Mirabela, Stan Daniela şi Bauman Cristian. Din partea Centrului Orthocaffe Deva şi a Organizaţiei Cercetaşii României filiala Deva au asigurat asistenţa logistică şi educaţională necesară realizării acestui proiect doamnele Alexandra Raţ şi Adriana Prodan. Ca subactivităţi ale acestei acţiuni s-au desfăşurat următoarele:

– Realizarea unui terrarium-obiectiv, pentru conştientizarea importanţei pe care o are asigurarea unui mediu potrivit dezvoltării plantelor. Elevii au realizat/creat ecosisteme miniaturale;

– Jocuri de socializare şi cunoaştere;

– Discuţii cu privire la importanţa ecosistemului şi a îngrijirii plantelor pentru a păstra planeta sănătoasă;

– O acţiune de tip „treasure hunt” în natură.

Un moment important l-a constituit prezenţa în mijlocul elevilor a Preasfinţitului Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, care le-a vorbit acestora despre legătura între trup şi suflet, despre legătura dintre lumea creată şi Dumnezeu – Creatorul ei, despre responsabilitatea omului în general şi a tinerilor creştini în mod special, pentru viitorul planetei şi pentru viitorul umanităţii, ca lume a Lui Dumnezeu dăruită omului, care este chemat să trăiască în ea în perspectiva Împărăţiei celei Veşnice.

Referent Alexandra Raţ


GALERIE FOTO