Schimbarea la Față a Domnului | Hram la Mănăstirea Măgura


De praznicul Schimbării la Față a Domnului, duminică, 6 august 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Măgura, cu prilejul sărbătoririi hramului așezământului monahal.

În timpul slujbei, Părintele diacon Răzvan Nicolae Jivan a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei Blăjeni Sat, cu filia Blăjeni-Plai, din Protopopiatul Brad, iar teologul Petru Sicoe a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Vorța din cadrul Protopopiatului Deva.

Preasfinția Sa a explicat în cuvântul de învățătură că la Schimbarea la Față pe Muntele Taborului Mântuitorul Iisus Hristos și-a arătat slava Sa, în fața celor trei apostoli, Petru, Iacov și Ioan care, împărtășindu-se de această lumină, și-ar fi dorit să înveșnicească acest moment și să rămână pentru totdeauna în acea stare de bine.


GALERIE FOTO