Sfânta Liturghie arhierească la biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Călan


În a doua Duminică a Postului Mare – a Sfântului Ierarh Grigorie Palama, 31 martie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Călan, împreună cu soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, făcând referire la pericopa evanghelică a acestei Duminici – vindecarea paraliticului din Capernaum, a explicat că Mântuitorul Iisus Hristos îi iartă întâi păcatele și abia apoi cel bolnav este vindecat deoarece, de cele mai multe ori, cauza bolilor trupești sunt păcatele. De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit despre învățătura Sfântului Ierarh Grigorie Palama în ceea ce privește rugăciunea neîncetată a lui Iisus, Sfântul Grigorie fiind el însuși un trăitor al isihasmului.


GALERIE FOTO