Sfințirea Centrului pentru activități cu tinerii „OrthoCaffè” al Episcopiei Devei și Hunedoarei


Cu binecuvântarea și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-au finalizat lucrările de amenajare și dotarea ale noului centru de tineret „OrthoCaffè” situat pe strada Avram Iancu, bl. H1, parter, vis-a-vis de Catedrala Episcopală din Deva. Centrul are ca ocrotitor spiritual pe Sfântul Ierarh Nicolae, prietenul dintotdeauna al copiilor și tinerilor. Din acest motiv în data de 6 decembrie, ziua de prăznuire a Sfântului Nicolae, zi în care se sărbătorește hramul istoric al Catedralei Episcopale, a avut loc sfințirea centrului de tineret al Episcopiei. Slujba de sfințire a avut loc după Sfânta Liturghie arhierească și a fost săvârșită de un ales sobor de ierarhi sub protia Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Din soborul de ierarhi și preoți ai Bisericii Ortodoxe Române prezenți la sfințire au mai făcut parte: Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și al Călărașilor, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Ilarion Făgărășanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, precum și Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, consilier administrativ-bisericesc al Episcopiei Devei și Hunedoarei și Preacucernicul Părinte Marius Ghidarcea, consilier economic al Episcopiei Devei și Hunedoarei. La finalul slujbei de sfințire, Preasfințitul Părinte Gurie a mulțumit tuturor celor implicați în amenajarea centrului pentru osteneala depusă, amintind faptul că Biserica are ca prioritate centrală educația, protejarea și formarea tinerilor.

Centrul de tineret „Orthocaffè” din cadrul Episcopiei Devei și a Hunedoarei este alcătuit dintr-un spațiu de socializare amenajat pentru întâlnirea tinerilor, spațiu în care tinerii, elevii vor putea servi o cafea, un ceai oferite gratuit de către centrul eparhial, de asemenea o cameră de consiliere psiho-pastorală, o sală de videoproiecție, miniconferințe și miniconcerte precum și o sală multifuncțională în care se vor desfășura diferite activități precum ateliere de creație și diverse programe catehetice, educative, culturale, artistice cu caracter duhovnicesc. Centrul de tineret „Orthocaffè” reprezintă primul centru de acest gen din Episcopia Devei și Hunedoarei, având ca grup țintă elevii din orasul Deva dar și din celelalte orașe ale Eparhiei. Centrul reprezintă o materializare a activității Episcopiei Devei și Hunedoarei prin sectorul de Invățământ și activități cu tineretul, activitate care  include o foarte bună colaborare cu diverse instituții județene: Inspectoratul Școlar Județean, Centrul Cultural „Drăgan Muntean” Deva, Teatrul de Artă Deva, Organizația Cercetașii României Centrul Local Deva, A.P.O.R. Deva, Penitenciarul Bârcea Mare, Biblioteca Județeană, Muzeul Civilizației Dacice și Romane precum și numeroase licee din județ.