Slujbă de mulțumire în noaptea trecerii dintre ani la Catedrala Episcopală din Deva


Duminică, 31 decembrie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au oficiat Slujba de mulțumire în noaptea trecerii dintre ani la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, alături de soborul de preoți și diaconi. În cadrul acestei rânduieli sunt rostite rugăciuni de mulțumire, pentru anul ce tocmai s-a încheiat, și de binecuvântare, la începutul Anului Nou.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a îndemnat pe cei prezenți ca în Anul ce tocmai începe să fie, prin rugăciune, aproape de Dumnezeu, deoarece El poate face, cu adevărat, ca noul An să fie mai bun, cu pace, sănătate, bunăvoire și dragoste între oameni.


GALERIE FOTO