Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 25.08.2016 - Slujire Catedrala Hirotonie-9Joi, 25 august 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba hirotoniei întru diacon a tânărului teolog Marian Cirebea, cel care va păstori sufletele credincioșilor din parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Subcetate, protopopiatul Hațeg, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, le-a vorbit celor prezenți despre demnitatea și responsabilitatea slujirii preoțești, cel rânduit să îmbrățișeze Crucea lui Hristos prin preoție având chemarea să aducă Lumina cea adevărată și Evanghelia Mântuitorului nostru Iisus Hristos în sufletele și inimile credincioșilor încredințați lui spre păstorire.


GALERIE FOTO