Slujirile ierarhilor hunedoreni la sărbătoarea Sfântului Ștefan – Întâiul Mucenic


Miercuri, 27 decembrie 2023, în ziua pomenirii Sfântului Apostol, Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Crișan, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a explicat că pilda Sfântului Mucenic și Arhidiacon Ștefan ne arată că întotdeauna mărturisirea Adevărului este o lucrare mântuitoare și orice creștin trebuie să fie pregătit să-L mărturisească pe Hristos, cu mult curaj, chiar dacă prin această faptă ar pierde ceva aici pe pământ, va câștiga ceea ce este mai de preț, adică viața veșnică.

Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orăștie, alături de soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a îndemnat pe cei prezenți să se străduiască să-și trăiască viața conform cu voia lui Dumnezeu, lucrându-și talanții în toată vremea și în tot locul, având ca model și pe Sfântul Ștefan care a înmulțit talanții de Apostol și Arhidiacon și a primit coroana de martir, fiind ucis din cauză că-L propovăduia pe Domnul nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO