Ziua Mondială a Osteoporozei la Centrul Socio-Medical și de Recuperare „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva


În fiecare an, ziua de 20 octombrie este marcată ca fiind ,,Ziua mondială a osteoporozei”, fiind dedicată creșterii gradului de conștientizare asupra prevenției și diagnosticării osteoporozei. Cu acest prilej, din purtarea de grijă și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, la Centrul Socio-Medical și de Recuperare „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva s-a desfășurat o acțiune de sprijinire a cetăţenilor din județ, prin oferirea gratuită a consultaţiei de osteodensitometrie (calcularea indexului calității osoase), organizată în parteneriat cu Consiliul Județean Hunedoara, Primăria și Consiliul Local ale Municipiului Deva și Asociația „Salvital”.

Aceste acțiuni de evaluare a stării de sănătate a comunității hunedorene au devenit o tradiție în cadrul Centrului Socio-Medical și de Recuperare „Sfântul Ierarh Nectarie”, de-a lungul timpului efectuându-se diferite investigații medicale gratuite pentru persoanele adulte cu situație vulnerabilă și posibilități materiale reduse.

Datorită numărului mare de solicitanți prezenți la acțiunea de astăzi, instituțiile partenere au luat în calcul oferirea gratuită a consultaţiei de osteodensitometrie în perioada imediat următoare și în alte localități din județ.

As.soc. Adriana Lupei


GALERIE FOTO