Deschidere Club Credo IMPACT în Lupeni


93309_hristos-pantocratorCu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, s-au desfăşurat, joi, 7 aprilie 2016, primele activităţi cu tinerii din cadrul Clubului CREDO IMPACT din oraşul Lupeni, parohia Bărbăteni. Este al doilea centru de acest gen din cele trei care vor fi înfiinţate în cadrul eparhiei, ca urmare a derulării proiectului Credo IMPACT. Proiectul are la bază parteneriatul încheiat între Fundaţia Noi Orizonturi Lupeni şi Arhiepiscopia Iaşilor, Episcopia Caransebeşului şi Episcopia Devei şi Hunedoarei. Pastoraţia tinerilor constituie răspunsul Bisericii faţă de nevoile tinerilor şi împărtăşirea darurilor unice ale tinerilor către întreaga comunitate. Exerciţiul acesta presupune valorificarea resurselor tinereții: energie, dinamism, imaginaţie, creativitate, capacitate comunicaţională crescută, cu alte cuvinte relaţionarea tinerilor, prin aceste resurse, cu valorile evanghelice: bucuria vieţii,  credinţa în cele sfinte, iubirea, iubirea uneori vazută ca jertfă, milostenia, nădejdea, şi, la modul special participarea la viaţa liturgică a Bisericii. Biserica poate şi are dreptul şi maxima responsabilitate de a răspunde nevoii de creştere şi exprimare a identităţii  membrilor ei, a tinerilor. Acest fapt nu presupune găsirea altor mesaje de adresare, ci doar altfel exprimate, adaptarea lor nevoilor tinerilor, cu alte cuvinte găsirea unor medode şi mijloace de a provoca tinerii să facem împreuna paşi –  spre întâlnirea şi creşterea în Hristos.

La Lupeni, responsabili de activităţile cu tinerii sunt pr. Cristian Olariu, pr. Onuț Ionel și prof. Ponyori Nicolae. Activitățile din cadrul clubului Impact din parohia Bărbăteni, Lupeni se desfășoară provizoriu în biserică  și în clădirea fostului Cămin Cultural. Clădirea este în proprietatea parohiei menționate și se găsește în curs de amenjare. La finalul lucrărilor de amenajare părintele Cristian Olariu dorește să deschidă un Centru Socio-Educațional adaptat nevoilor tinerilor din zona Văii Jiului.